NTC Club Show Results 2019

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
CHRISTMAS OPEN SHOW

Main winners from the NTCGB Christmas Show, Sunday 8th December 2019, pictured with Judge, Terry Cooper and Club President, Martin Phillips

BIS, Best Dog 2019 Xmas Show
Best In Show & Best Dog; Gail Simpson's Brickin Wish Me Luck At Megalex

 

RBIS, RBD
Reserve Best In Show & Reserve Best Dog; Andre Hess & John Higgins' Umbrage Copacabana
Best Opposite Sex & Best Bitch
Best Opposite Sex & Best Bitch; Edwina Damell's Jacquidon From Rags To Riches
Puppy
Best Puppy In Show; Ruth Gee's Watercroft Stolen Moment 
Best Jnr Handler
Best Junior Handler; 16-year-old Oliwia Dragon

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
CHRISTMAS OPEN SHOW

SUNDAY 8TH DECEMBER 2019
Bugbrooke Sports & Community Hall, Northants NN7 3RW

 

Judge: MR TERRY COOPER (SETTRENDA)

 

BEST IN SHOW & BEST DOG: BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX

RESERVE BIS & RES BEST DOG: UMBRAGE COPACABANA

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW & BEST BITCH: JACQUIDON RAGS TO RICHES

BEST PUPPY IN SHOW& RES BEST BITCH: WATERCROFT STOLEN MOMENT

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (1 entry) 

1st  Mrs R Gee: WATERCROFT BRIEF ENCOUNTER (01.05.19) Exh; Watercroft Captain Morgan – Watercroft Pop Picker BPD

 

CLASS 2 – PUPPY DOG (0 entries) 

 

CLASS 3 – JUNIOR DOG (2 entries)

1st  Miss GM Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition BD, BIS

2nd Mrs R Gee WATERCROFT CALLING CARD (04.12.18) Exh; Ch Watercroft Calling Time – Watercoft Top Totty

 

CLASS 4 – NOVICE DOG (0 entries)

 

CLASS 5 – SPECIAL BEGINNERS DOG (4 entries)

1st  Miss GM Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition BD, BIS

2nd Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

3rd Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

Res Mr G and Mrs S Brown DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13) Br Mrs SJ Tomsett; Belleville Nothing Lost At Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 6 – POST GRADUATE DOG (3 entries, 2 absent)

1st  Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

 

CLASS 7 – LIMIT DOG (4 entries, 1 absent)

1st Mrs ME Atkinson MOORTOP MY MARK AGAIN (01.11.17) Br Exh; Charlie Blake At Moortop – Moortop Again No Choice

2nd Mr A Hess and Mr J Higgins UMBRAGE COPACABANA (12.07.16) Br Exh; Ch Blakens Payback – Umbrage The Gloriana RBD, RBIS

3rd Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

 

CLASS 8 – OPEN DOG (1 entry, 1 absent)

 

CLASS 9 – VETERAN DOG (0 entries)

 

CLASS 10 – MINOR PUPPY BITCH (5 entries, 1 absent)

1st  Mrs R Gee: WATERCROFT STOLEN MOMENT (01.05.19) Exh; Watercroft Captain Morgan – Watercroft Pop Picker BPB, BPIS

2nd Mr M Phillips FROM DASH MOUNTAIN FARM’S HIGH FALUE NAF TAF (31.05.19) Br Mr GM van Stuivenberg-Butlers; Ch/Dut/Cr/In Ch Jaeva Bit O’Bover – Multi Ch Jaeva Ace Is High

3rd Mrs JR Stevenson BRICKIN WILD FLOWER (21.04.19) Br Exh; Brickin Just A Pickle – Brickin Just For Fun

Res Miss JT Phillips BLAKENS UP TOWN GIRL (27.05.19) Br Exh; Watercroft Good Fortune At Brickin – Blakens Talk Of The Town

 

CLASS 11 – PUPPY BITCH (1 entry)

1st  Mrs ME Atkinson MOORTOP SWEET DESIGN (01.01.19) Br Exh; Charlie Blake At Moortop – Moortop Clear Choice

 

CLASS 12 – JUNIOR BITCH (2 entries)

1st  Mrs JR Stevenson BRICKIN MADE BY DESIGN (14.09.18) Br Exh; Brickin Just A Pickle – Brickin Made For You

2nd Mrs BJ Cherry SHANANDI LITTLE RED DRESS (20.11.18) Br Exh; Ch/Dut/Cr/In Ch Jaeva Bit O’Bover – Shanandi I’m So Smart

 

CLASS 13 – NOVICE BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee WATERCROFT BAND OF GOLD (27.04.19) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Watercroft Gold Dust

 

CLASS 14 – SPECIAL BEGINNERS BITCH (3 entries)

1st  Miss O Dragon JAEVA PEPPERMINT (21.06.18) Br Mr MP Phillips; Ch/Int/Nord Ch Jaeva Made In Gold -

2nd Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

 

CLASS 15 – POST GRADUATE BITCH (5 entries, 2 absent)

1st  Mrs ED Darnell JACQUIDON NIP AND TUCK (07.07.17) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

2nd Mrs JR Stevenson BELLEVILLE NO BLACK AT BRICKIN (13.03.19) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Ch Belleville Major Key – Ch Allright Black Bess (Imp Deu)

3rd Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

 

CLASS 16 – LIMIT BITCH (3 entries)

1st  Mrs ED Darnell JACQUIDON RAGS TO RICHES (07.07.17) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation BB, BOS

2nd Mr A Hess and Mr J Higgins UMBRAGE UP ALL NIGHT (10.09.17) Br Exh; Ch Blakens Payback – Umbrage The Jubilant

 

CLASS 17 – OPEN BITCH (1 entry, 1 absent)

 

CLASS 18 – VETERAN BITCH (0 entries)

 

CLASS 19 – BRACE (1 entry)

1st Mrs RE Nash

 

JUNIOR HANDLING

Class A – 6-11 yrs (No Entries)

 

Class B – 12-16 yrs (1 entry)

1st Miss O Dragon BJH

 

 

 

 

NTC Championship Show 2019 Winners photos

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
CHAMPIONSHIP SHOW

SUNDAY 29TH SEPTEMBER 2019
Markfield Community & Sports Centre, Mayflower Cl, Markfield, Leics LE67 9ST

 

Judge: MR GARRY MASON

 

BEST IN SHOW & BEST DOG

CH BELLEVILLE MAJOR KEY

RESERVE BIS, BEST BLACK & TAN IN SHOW & RES DOG CC

BLAKENS LOOK THE PART

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW & BEST BITCH

CH WATERCROFT PINK FIZZ

RES BITCH CC

BELLEVILLE IN THE BLACK

BEST PUPPY IN SHOW

WATERCROFT CALLING CARD

BEST OPPOSITE SEX PUPPY IN SHOW

KINSRIDGE TIP TOES

BEST VETERAN IN SHOW

NORDALSET LITTLE BIT OF SUN FOR IVRIG

BEST NOVICE IN SHOW

JAVIDEL MAYDE TO ORDER

BEST SPECIAL BEGINNERS IN SHOW

RALPH OF HOUSE NASH

 

CLASS 1 – GOOD CITIZEN DOG SCHEME DOG (1 entry, 0 absent)

 1st Mr G & Mrs S Brown DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13) Br: Mrs SJ Tomsett; Belleville Nothing Lost At Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 2 – VETERAN DOG (No entries)

 

CLASS 3 – MINOR PUPPY DOG (1 entry, 0 absent) 

1st  Miss D Jenkins KINSRIDGE TIP OFF (10.03.19) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Kinsridge Top Tip

 

CLASS 4 – PUPPY DOG (3entries, 0 absent) 

1st  Mrs R Gee WATERCROFT CALLING CARD (04.12.18) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Watercroft Top Totty BPIS

2nd Mrs AC Smith JAVIDEL MAYDE TO ORDER (30.09.18) Br Exh; Watercroft Gold Coin – Ch Javidel Definitely Maybe

3rd Mrs P Green WHARFVALLEY DOUBLE DIAMOND (08.12.18) Br Exh: Ch Watercroft Calling Time – Wharfvalley Persuasion

 

CLASS 5 – JUNIOR DOG (3 entries, 1 absent)

1st  Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE JUST A MINUTE (25.05.18) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Belleville Just Magic

2nd Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

CLASS 6 – YEARLING DOG (1 entries, 0 absent)

1st Mrs ME Atkinson MOORTOP MY MARK AGAIN (01.11.17) Br Exh; Charlie Blake At Moortop – Moortop Again No Choice

 

CLASS 7 – SPECIAL BEGINNERS DOG (8 entries, 1 absent)

1st  Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper BSBIS

2nd Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

3rd Miss G Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition

Res Miss J Lloyd ORISON ICE TEE (14.12.16) Br Exh; Max-Wells Union Jack At Villassa (Imp USA) – Orison Calm Attitude

VHC Mrs M Baumbach WEDERDENA’S HARRY BEAU (05.08.16) Br Mrs A Muelle-Ruchbrook; Frankton Boy Of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

 

CLASS 8 – NOVICE DOG (3 entries, 2 absent)

1st  Mrs AC Smith JAVIDEL MAYDE TO ORDER (30.09.18) Br Exh; Watercroft Gold Coin – Ch Javidel Definitely Maybe BNIS

2nd Miss GM Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition

 

CLASS 9 – POST GRADUATE DOG (4 entries, 0 absent)

1st  Mrs L & Mr MJ Philip NORDALSET FESTIVITIES (25.12.17) Br Exh; Krisma Dark N’Stormy – Nordalset Truly Madly

2nd Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

3rd Mrs M Baumbach WEDERDENA’S HARRY BEAU (05.08.16) Br Mrs A Muelle-Ruchbrook; Frankton Boy Of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

Res Mr D Walker HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24.01.16) Br WD Wilson & J Markham; Midwayview Fire King – Ruftytufty Rainbows End

 

CLASS 10 – LIMIT DOG (8 entries, 3 absent)

1st Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE CRUMBLE TOPPING (02.12.17) Br Exh: Villassa Crumble’s Gold – Belleville Uh Oh

2nd  Mrs R Gee WATERCOFT TO COIN A PHRASE (17.06.18) Br Exh; Watercroft Gold Coin – Watercroft Pop Corn

3rd Mr A Hess & Mr J Higgins UMBRAGE COPACABANA (12.07.16) Br Exh; Ch Blakens Payback – Umbrage The Gloriana

Res Mr D Walker ROXYPARK SPRINGTIME (15.04.17) Br Mrs JW Parker; Ch Kinsridge Cashback – Roxypark Ruby Red

VHC Mr G & Mrs S Brown DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13) Br: Mrs SJ Tomsett; Belleville Nothing Lost At Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 11 – OPEN DOG (4 entries, 1 absent)

1st  Miss IR Karvoo & Mrs TE Seiloo BLAKENS LOOK THE PART (25.12.16) Br Miss JT Phillips Ch Blakens I Look To You – Ch Blakens Sugar Candy RBIS, RDCC, BB&TIS

2nd Mrs AC Smith JAVIDEL DESPICABLE MAY (18.07.17) Br Exh; Ch Watercroft Chilli Pepper – Ch Javidel Definitely Maybe

3rd Miss J Lloyd ORISON ICE TEE (14.12.16) Br Exh; Max-Wells Union Jack At Villassa (Imp USA) – Orison Calm Attitude

 

CLASS 12 – CHAMPION DOG

1st Mrs CS Thompson-Morgan CH BELLEVILLE MAJOR KEY (23.10.17) Br Exh; Belleville Slipstream – Belleville Keynote BIS, DCC

 

CLASS 13 – GOOD CITIZEN DOG SCHEME BITCH (0 entries)

 

CLASS 14 – VETERAN BITCH (2 entries, 0 absent)

1st Miss FJ Macartney NORDALSET LITTLE BIT OF SUN FOR IVRIG (11.08.12) Br Mrs L & Mr MJ Philip; Hey Smart Looking At Nordalset – Nordalset Sprinkle of Sun BVIS

2nd Mrs AC Smith CH JAVIDEL DEFINITELY MAYBE (24.4.12) Br Exh; Ch Belleville Angello – Stridvel Bluebell for Javidel

 

CLASS 15 – MINOR PUPPY BITCH (5 entries, 0 absent)

1st  Miss D Jenkins KINSRIDGE TIP TOES (10.03.19) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Kinsridge Top Tip BOSP

2nd GM Van Stuivenberg FROM DASH MOUNTAIN FARM’S PRADA (02.03.19) Br Exh NL Ch Jaeva Ready Reckoner NLYCH – Heilurihanan Love Poem

3rd Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE LI’L BLACK NUMBER (12.03.19) Br Exh; Ch Belleville Major Key – Ch Allright Black Bess Imp Deu

Res Mrs JR Stevenson BELLEVILLE NO BLACK AT BRICKIN (12.03.19) Br Exh; Ch Belleville Major Key – Ch Allright Black Bess Imp Deu

 

CLASS 16 – PUPPY BITCH (5 entries, 2 absent)

1st  GM Van Stuivenberg FROM DASH MOUNTAIN FARM’S PRADA (02.03.19) Br Exh NL Ch Jaeva Ready Reckoner NLYCH – Heilurihanan Love Poem

2nd Mrs R Gee WATERCROFT BIT OF CRUMPET (04.12.18) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Watercroft Top Totty

3rd Mrs P Green WHARFVALLEY DIAMOND DUST (08.12.18) Br Exh: Ch Watercroft Calling Time – Wharfvalley Persuasion

 

CLASS 17 – JUNIOR BITCH (1 entry, 0 absent)

1st  Mrs JR Stevenson BRICKIN MADE BY DESIGN (14.09.18) Br Exh; Brickin Just A Pickle – Brickin Made For You

 

CLASS 19 – YEARLING BITCH (1 entry, 0 absent)

1st Miss FJ Macartney IVRIG DANCING IN THE SUN (10.11.17) Br Exh; Nordalset Made To Boogie – Nordalset Little Bit Of Sun For Ivrig

 

CLASS 19 – SPECIAL BEGINNERS BITCH (4 entries, 0 absent)

1st Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

2nd Miss O Dragon JAEVA BIT OF HEAVEN TAF (24.08.18) Br Mr M Phillips; Ch Jaeva Bit O’ Bover – Ch Jaeva Gold Run

 

3rd   Miss FJ Macartney NORDALSET LITTLE BIT OF SUN FOR IVRIG Br Mrs L & Mr MJ Philip; Hey Smart Looking At Nordalset – Nordalset Sprinkle Of Sun

Res Miss J Lloyd ORISON CALM ATTITUDE (14.09.14) Br Exh; Ch Jaeva Cufflink – Orison Thunder Cloud

 

CLASS 20 – NOVICE BITCH (3 entries, 1 absent)

1st Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE KEY SOLUTION (02.01.19) Br Exh; Ch Belleville Major Key – Belleville Ovation

2nd Miss D Jenkins KINSRIDGE TIME WILL TELL (10.03.19) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Kinsridge Top Tip

 

CLASS 21 – POST GRADUATE BITCH (2 entries, 1 absent)

1st  Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

 

CLASS 22 – LIMIT BITCH (4 entries, 2 absent)

1st  Mrs R Gee WATERCROFT TOP TOTTY (06.09.16) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Some Like It Hot

2nd Mr A Hess & Mr J Higgins UMBRAGE UP ALL NIGHT (10.09.17) Br Exh; Ch Blakens Payback – Umbrage The Jubilant

 

CLASS 23 – OPEN BITCH (2 entries, 0 absent)

1st  Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE IN THE BLACK (07.09.17) Br Exh; Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess (Imp Deu) RBCC

2nd  Miss J Lloyd ORISON CALM ATTITUDE (14.09.14) Br Exh; Ch Jaeva Cufflink – Orison Thunder Cloud

 

CLASS 24 – CHAMPION BITCH

1st Mrs R Gee CH WATERCROFT PINK FIZZ (28.01.17) Br Exh; Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Name Your Tipple BOS, BCC

 

CLASS 25 – PROGENY (2 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee CH WATERCROFT CALLING TIME (22.01.17) Br Exh; Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Top Tipple

 

JUNIOR HANDLING

CLASS A – 6-11 YEARS (No entries)

 

CLASS B – 12-16 YEARS (1 entry, 0 absent)

7 Miss O Dragon (16 yrs)

 

 

 

NTC Spring Show 2019

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
SPRING OPEN SHOW

SATURDAY 20TH APRIL 2019
Bugbrooke Sports & Community Hall, Northants NN7 3RW

 

Judge: MRS HELEN BAKEWELL

 

BEST IN SHOW & BEST DOG: BELLEVILLE MAJOR KEY

RESERVE BIS, BEST PUPPY IN SHOW & RES BEST DOG: KINSRIDGE CULTURE CLUB

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW & BEST BITCH: BELLEVILLE IN THE BLACK 

BEST VETERAN & RES BEST BITCH: CH WATERCROFT TOP TIA

 

BEST BLACK & TAN DOG: BLAKENS LOOK THE PART

BEST BLACK & TAN BITCH: BELLEVILLE IN THE BLACK

 

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (3 entries, 1 absent) 

1st  Miss D Jenkins KINSRIDGE CULTURE CLUB (26.09.18) Br Exh; Yarrow Venerie Christmas Cracknor – Kinsridge Club Classic RBD, BPIS

2nd Miss GM Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition

 

CLASS 2 – PUPPY DOG (4 entries, 3 absent) 

1st  Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE JUST A MINUTE (25.05.18) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Belleville Just Magic

 

CLASS 3 – JUNIOR DOG (3 entries)

1st  Mrs ME Atkinson MOORTOP MY MARK AGAIN (01.11.17) Br Exh; Charlie Blake At Moortop – Moortop Again No Choice

2nd  Mrs L & Mr MJ Philip NORDALSET FESTIVITIES (25.12.17) Br Exh; Krisma Dark N’Stormy – Nordalset Truly Madly

3rd Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

 

CLASS 4 – NOVICE DOG (5 entries, 1 absent)

1st  Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

2nd Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE HIGH SPIRITS (20.05.18) Br Exh; Watercroft Hot News – Belleville Free Spirit

3rd  Mrs S McGrath-Cole HOATHNOR MIDNIGHT MAGIC (19.08.16) Br Exh;
Ragnolds Beechwood – Hoathnor Magic Moment

Res Mrs J Howes BELNELSTAR LIL ROMEO AT MELBECK (03.09.17) Br Mr NR Rees; Kindledale Romeo – Whimble Eleanor

 

CLASS 5 – SPECIAL BEGINNERS DOG (8 entries, 2 absent)

1st  Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

2nd  Miss G Simpson BRICKIN WISH ME LUCK AT MEGALEX (29.07.18) Br Mrs JR Stevenson; Watercroft Good Fortune At Brickin – Brickin Secret Edition

3rd  Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

Res Mrs K Woolnough NORTHWOOL RUSTY AT ROMANCE (16.12.15) Br Exh; Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance 

VHC Mrs M Baumbach WEDERDENA’S HARRY BEAU (05.08.16) Br Mrs A Muelle-Ruchbrook; Frankton Boy Of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

 

CLASS 6 – POST GRADUATE DOG (4 entries, 1 absent)

1st  Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE CRUMBLE TOPPING (02.12.17) Br Exh: Villassa Crumble’s Gold – Belleville Uh Oh

2nd Mrs RE Nash RALPH OF HOUSE NASH (19.04.15) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

3rd Mrs M Baumbach WEDERDENA’S HARRY BEAU (05.08.16) Br Mrs A Muelle-Ruchbrook; Frankton Boy Of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

 

CLASS 7 – LIMIT DOG (6 entries, 3 absent)

1st Miss IR Karvoo & Mrs TE Seiloo BLAKENS LOOK THE PART (25.12.16) Br Miss JT Phillips Ch Blakens I Look To You – Ch Blakens Sugar Candy

2nd  Mrs S McGrath-Cole HOATHNOR MIDNIGHT MAGIC (19.08.16) Br Exh;
Ragnolds Beechwood – Hoathnor Magic Moment

3rd Mrs M Baumbach WEDERDENA’S HARRY BEAU (05.08.16) Br Mrs A Muelle-Ruchbrook; Frankton Boy Of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

 

CLASS 8 – OPEN DOG (2 entries)

1st  Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE MAJOR KEY (23.10.17) Br Exh; Belleville Slip Stream – Belleville Key Note BD, BIS

2nd Mrs A Hadfield BELLEVILLE BORN TO BE FREE (02.04.18) Br Mrs CS Thompson-Morgan; Watercroft Gold Coin – Belleville Free Roll

 

CLASS 9 – VETERAN DOG (1 entry, 1 absent)

 

CLASS 10 – MINOR PUPPY BITCH (3 entries, 2 absent)

1st  Miss D Jenkins KINSRIDGE DOUBLE BUBBLE (10.19.18) Br Exh; Yarrow Venerie Christmas Cracknor – Watercroft T’s Maid At Kinsridge

 

CLASS 11 – PUPPY BITCH (4 entries, 2 absent)

1st  Mrs K Tate JAEVA PEPPERMINT (21.06.18) Br Mr MP Phillips; Ch Jaeva Made In Gold (re-imp) – Jaeva Tiger Lilly

2nd  Mrs CS Thompson-Morgan BELLEVILLE JUST SO (25.05.18) Br Exh; Ch Watercroft Calling Time – Ch Belleville Just Magic

 

 

 

CLASS 12 – JUNIOR BITCH (4 entries, 1 absent)

1st  Miss K Hurrion VILLASSA ALL ABOUT ME (15.01.18) Br Exh; Villassa Jack Be Quick – Villassa All By Design

2nd  Miss JT Phillips JUST THE ONE AT BLAKENS TAF (12.02.18) Br Mr J Harvey; Charlie Blake At Moortop – Didjim Moorhen To Blakens

3rd Mrs S Gardner WATERCROFT Q’TIP AT DANALAS (18.02.18) Br Mrs R Gee; Ch Watercroft Calling Time – Watercroft Suzie Q

 

CLASS 13 – NOVICE BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

 

CLASS 14 – SPECIAL BEGINNERS BITCH (3 entries)

1st  Miss FJ Macartney NORDALSET LITTLE BIT OF SUN FOR IVRIG Br Mrs L & Mr MJ Philip; Hey Smart Looking At Nordalset – Nordalset Sprinkle Of Sun

2nd Mrs RE Nash TIGGY OF HOUSE NASH (08.08.17) Br Mrs M Everatt; Calydene Zebedee – Silverlily Sun Worshipper

3rd Mrs K Woolnough NORTHWOOL ROMANCE TO LIBBY (16.12.15) Br Exh; Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance 

 

CLASS 15 – POST GRADUATE BITCH (5 entries, 2 absent)

1st  Mrs ED Darnell JACQUIDON RAGS TO RICHES (07.07.17) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

2nd Mrs L & Mr MJ Philip NORDALSET WARM AND FUZZY (21.06.17) Br Exh; Nordalset Made To Boogie – Nordalset Sun Gonna Shine

3rd Miss K Hurrion VILLASSA ALL ABOUT ME (15.01.18) Br Exh; Villassa Jack Be Quick – Villassa All By Design

 

CLASS 16 – LIMIT BITCH (3 entries)

1st  Miss D Jenkins KINSRIDGE CHITCHAT (07.07.17) Br Exh; Kinsridge Back Chat – Kinsridge Shabby Chic

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT NAME YOUR TIPPLE (10.09.15) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Top Tipple

3rd Miss K Hurrion VILLASSA CHERRY STARS (01.06.17) Br Exh; Ch Strathinver Sea The Stars – Villassa Cherry Ripple

 

CLASS 17 – OPEN BITCH (3 entries, 1 absent)

1st  Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE IN THE BLACK (07.09.17) Br Exh; Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess BB, BOS

2nd  Mrs ED Darnell JACQUIDON NIP AND TUCK (07.07.17) Br Exh; Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

 

CLASS 18 – VETERAN BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee CH WATERCROFT TOP TIA (17.03.12) Br Exh; Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Cake   RBB, BVIS

 

CLASS 23 – BRACE (3 entries, 3 absent)

 

JUNIOR HANDLING (No Entries)