NTC Club Show Results 2017

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN CHRISTMAS SHOW

Ch Arderry Penny Red to Jaeva - BD and BIS
Ch Arderry Penny Red to Jaeva - BD and BIS
Watercroft Pink Fizz - BB, RBIS and BP
Watercroft Pink Fizz - BB, RBIS and BP
Charlie Blake at Moortop - RBD
Charlie Blake at Moortop - RBD
Umbrage Longton Cum Megalex - BV
Umbrage Longton Cum Megalex - BV
Watercroft Suzie'Q - RBB
Watercroft Suzie'Q - RBB
Christmas stockings for us all and the dogs were kindly donated by Lynn Ward and Mary Brewster in memory of Elisabeth Matell
Christmas stockings for us all and the dogs were kindly donated by Lynn Ward and Mary Brewster in memory of Elisabeth Matell

(photographs courtesy of Ruth Gee unless otherwise stated)

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
CHRISTMAS OPEN SHOW

held on Saturday 16thDecember 2017
at
Weedon Village Hall, Northants NN7 4QU

 

Judge: MRS LINDA COOPER

 

BEST IN SHOW & BEST DOG:

CH ARDERRY PENNY RED TO JAEVA

RESERVE BEST DOG: CHARLIE BLAKE AT MOORTOP

BEST BITCH & RES BIS: WATERCROFT PINK FIZZ

BEST VETERAN: UMBRAGE LONGTON CUM MEGALEX

BEST PUPPY IN SHOW: WATERCROFT PINK FIZZ

BEST OPPOSITE SEX PUPPY: KINSRIDGE CRACKSHOT

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (4 entries, 2 absent)

1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN JUST A PICKLE (15.05.17) Br Exh
Brickin Pot Of Pickle – Brickin Simplicity

2nd Mr D Walker: ROXYPARK SPRING TIME (15.04.17) Br Mrs J W Parker
Ch Kinsridge Cash Back – Roxypark Ruby Red

CLASS 2 – PUPPY DOG (4 entries, 1 absent)

1st Miss D Jenkins: KINSRIDGE CRACKSHOT (03.02.17) Br Exh
Ch Kinsridge Top Gun – Kinsridge Club Classic

2nd Mrs J R Stevenson: BRICKIN QUITE BY CHANCE (14.01.17) Br Exh
Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Top Secret

3rd Mrs R Gee: WATERCROFT GOLD COIN (04.02.17) Br Exh
Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Tia

CLASS 3 – JUNIOR DOG (2 entries)

1st Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE COPACABANA (12.07.16) Br Exhs
Ch Blakens Pay Back – Umbrage The Gloriana

2nd Miss S C A Meldram: SHERSAL GOLD CHARM (28.09.16) Br Exh
Ch Penmire Wild Bramble at Penmire – Purland Charmer at Shersal

CLASS 4 – NOVICE DOG (4 entries, 2 absent)

1st Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24.01.16)
Brs W D Wilson & J Markham
Midwayview Fire King – Rufftytufty Rainbows End

2nd Miss S C A Meldram: SHERSAL PRINCE CHARMING (28.09.16) Br Exh
Ch Penmire Wild Bramble by Brickin – Purland Charmer at Shersal

CLASS 5 – UNDERGRADUATE DOG (1 entry, absent)

CLASS 6 – POST GRADUATE DOG (no entries)

CLASS 7 – LIMIT DOG (2 entries – 1 absent)

1st Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13)
Br Mrs S J Tomsett;
Belleville Nothing Lost at Jumbana – Dajean Dotty Daydream

CLASS 8 – OPEN DOG (2 entries)

1st Mr A Gullick & Mrs G Van-Stuivenberg: CH ARDERRY PENNY RED TO JAEVA
(14.04.16) Br Mrs D Mounfield BD & BIS
Our Ruby Rascal to Jaeva – Arderry Penny For Your Thoughts

2nd Mrs M E Atkinson: CHARLIE BLAKE (17.03.15) Br Mr R Blakey
Blakens Sugar Candy Dips – Sheltrice Blakeys Molly

CLASS 9 – VETERAN DOG (2 entries)

1st Miss G M Simpson: UMBRAGE LONGTON CUM MEGALEX (11.06.09) BV
Brs Mr A Hess & Mr J Higgins:
Brickin Smart Outlook – Kapitada Fireopal at Umbrage

2nd Mr C D & P S Waters: SOUTHPOINT DANTE’S INFERNO (22.07.08)
Br Mrs S J Inman; Brickin Smart Diamond – Smarti Bean

CLASS 10 – SPECIAL BEGINNERS DOG (2 entries)

1st Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

2nd Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY

CLASS 11 – MINOR PUPPY BITCH (3 entries - 2 absent)

1st Miss D Jenkins: KINSRIDGE TIP THE WINK (16.05.17) Br Exh
Kinsridge Cash Flow – Ch Kinsridge Top Tip

CLASS 12 – PUPPY BITCH (4 entries - 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT PINK FIZZ (28.01.17) Br Exh BB, RBIS & BP
Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Name Your Tipple

2nd Miss J T Phillips: BLAKENS LOOK NO FURTHER) (25.12.16) Br Exh
Ch Blakens I Look To You – Ch Blakens Sugar Candy Kisses

3rd Mrs J R Stevenson: BRICKIN JUST FOR FUN (17.04.17) Br Exh
Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Secret Edition

CLASS 13 – JUNIOR BITCH (4 entries - all absent)

CLASS 14 – NOVICE BITCH (3 entries - 2 absent)

1st Mrs M E Atkinson: MOORTOP CANDY CHOICE (13.08.16) Br Exh
Ch Blakens The Kandy Man Kan – Moortop Again No Choice

CLASS 15 – UNDERGRADUATE BITCH (1entry absent)

CLASS 16 – POST GRADUATE, BITCH (2 entries – 1 absent)

1st Mr D E Saltmarsh: PIPRIDGES HOLLY (11.09.13) Br Exh
Ch Moortop No Choice – Pipridges Hazel

CLASS 17 – LIMIT BITCH (4 entries )

1st Mrs E D Darnell: JACQUIDON NO HESITATION (24.09.15) Br Exh
Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Cherry On Top

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT TOP TOTTY (06.09.16) Br Exh
Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Some Like It Hot

3rd Mr A Gullick & Mrs K Tate: JAEVA KEEN AS MUSTARD (07.02.16)
Br Mr M P Phillips; Ch Jiffy Golden Go to Jaeva (Imp Swe) – Jaeva Rose

Res Mrs M E Atkinson: MOORTOP CLEAR CHOICE (20.06.15) Br Exh
Ch Blakens Pay Back – Moortop Again No Choice

CLASS 18 – OPEN BITCH (1 entry)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT SUZIE’Q (21.05.16 Br Exh RBB
Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

CLASS 19 – VETERAN BITCH (1 entry)

1st Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE SPODE (11.6.09) Br Exh
Brickin Smart Edition - _ Umbrage Red River

CLASS 20 – SPECIAL BEGINNERS BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Mrs R Pritchard: HARLYQINPARK LITTLE GEM (10.03.17) Br Exh
Brickin Countrywide – Harlyqinpark Pink Lady

* * * * * * * * * * *

JUNIOR HANDLING

Judge: Mrs LINDA COOPER

Class A: 6 – 11 YEARS (1 entry)

1st GUY GIBSON – age 10

Class B: 12 – 16 YEARS (1 entry)

1st and Best Junior Handler
ISOBEL WEST – age 16

 

* * * * * * * * * * *

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN CHAMPIONSHIP SHOW

Best Black and Tan, Best Veteran
Best Black and Tan, Best Veteran - Krisma Dark n Stormy, Ch Valentine's Cherry Crumble

 

Best Black and Tan
Best Black & Tan - Krisma Dark n Stormy

 

Best Veteran, Ch Valentines Cherry Crumble
Best Veteran, Ch Valentines Cherry Crumble

 

BIS, BCC, Ch Kinsridge Top Tip
BIS, BCC, Ch Kinsridge Top Tip

 

BOB, Ch Kinsridge Top Tip and RBIS, Watercroft Gold Dust
BOB, Ch Kinsridge Top Tip and RBIS, Watercroft Gold Dust

 

Dog and Bitch CC, Brickin Pot of Pickle and Ch Kinsridge Top Tip
Dog and Bitch CC, Brickin Pot of Pickle and Ch Kinsridge Top Tip

 

Dog CC, Brickin Pot of Pickle
Dog CC, Brickin Pot of Pickle

 

RBIS and BPIS, Watercroft Gold Dust
RBIS and BPIS, Watercroft Gold Dust

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN

CHAMPIONSHIP SHOW

 

at THE ROYAL COURT HOTEL, Keresley, Coventry, CV7 8NJ

On Sunday 22nd October 2017

 

JUDGE: MR MARTIN PHILLIPS (Jaeva)

 

BEST IN SHOW: CH KINSRIDGE TOP TIP

RESERVE BEST IN SHOW: WATERCROFT GOLD DUST

DOG CC: BRICKIN POT OF PICKLE

RESERVE DOG CC: KINSRIDGE WITTY BANTER

BITCH CC: CH KINSRIDGE TOP TIP

RESERVE BEST BITCH: WATERCROFT GOLD DUST

BEST VETERAN: CH VALENTINES CHERRY

CRUMBLE

BEST PUPPY IN SHOW: WATERCROFT GOLD DUST

BEST OPPOSITE SEX PUPPY: KINSRIDGE WITTY BANTER

BEST BLACK & TAN: KRISMA DARK ‘N STORMY

 

 

CLASS 1. GOOD CITIZEN DOG SCHEME DOG (2 entries)

1st Mr J H Nunez: CHEROKEE AT TREEHOUSE (15/10/16) Br Exh

(ATC AU01542 USA) Ch Jiffy Golden Go To Jaeva (imp) – Jaeva Tic Tac

2nd Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14/07/13)

Br Mrs J Tomsett; Belleville Nothing Lost at Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 2. VETERAN DOG (7 years and over) (4 entries, 2 absent)

1st Miss G M Simpson: UMBRAGE LONGTON CUM MEGALEX (11/05/09) BVD

Brs Mr A Hess & Mr J Higgins;

Brickin Smart Outlook – Kapitada Fireopal at Umbrage

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT HOT NEWS (02/05/10) Br Exh

Ch Belleville Angello – Watercroft Hot Stuff

 

 

CLASS 3. SPECIAL VINTAGE DOG (10 years and over) 1 entry

1st Mrs D M Rusby: HARRYS A HERO (28/05/05) Br Mrs A Watson

Ch/SA Ch Jaeva Dutch Courage (re-imp) - Blueberry Tart

 

 

 

CLASS 4. MINOR PUPPY DOG (8 entries -1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT CALLING TIME (22/01/17) Br Exh

Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Top Tipple

2nd Miss D E Jenkins: KINSRIDGE CRACKSHOT (03/02/17) Br Exh

Ch Kinsridge Top Gun – Kinsridge Club Classic

3rd Mrs M McPhee: KINSRIDGE NO PROBLEM FOR FOXHOUSE (07/04/17)

Br Miss D E Jenkins; Ch Kinsridge Cash Back = Kinsridge No’s The Score

Res Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE JUST LOOK (15/03/17) Br Exh

Ch Belleville Seduction – Ch Belleville Just Magic

VHC Mrs N R Newton: STRATHINVER REDGOLD (01/03/17) Br Exh

Ch Watercroft Chilli Pepper – Strathinver Rosegold

 

 

CLASS 5. PUPPY DOG (7 entries inc 1 old -1 absent)

1st Miss N Salminen: NANSTOP BVLGARI (23/01/17) Br Exh (ATC AU1816FIN)

Fin Ch Porrigito Gimp – Fin Ch Nanstop Bada Bing Bada Boom

2nd Miss J Lloyd: ORISON ICE TEE (14/12/16) Br Exh

Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (imp) – Orison Calm Attitude

3rd Mrs R Gee: WATERCROFT NIGHTCAP (22/01/17) Br Exh

Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Top Tipple

Res Mrs J R Stevenson: BRICKIN QUITE BY CHANCE (14/01/17) Br Exh

Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Top Secret

VHC Mr A G Money: KINSRIDGE CHRISTMAS CRACKA (24/12/16)

Br Miss D E Jenkins; Ch Kinsridge Cash Back – Kinsridge Kinky Boots

 

 

CLASS 6. JUNIOR DOG (3 entries, inc 1 old)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA JACK BE QUICK (25/08/16) Br Exh

Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (imp) – Villassa Gold N’Delight

2nd Mr J H Nunez: CHEROKEE AT TREEHOUSE

3rd Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE COPACABANA (12/07/16) Brs Exhs

Ch Blakens Pay Back – Umbrage The Gloriana

 

 

CLASS 7. YEARLING DOG (3 entries, inc 1 old

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA JACK BE QUICK

2nd Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24/01/16)

Brs Mrs W D Wilson & Mrs J Markham

Midwayview Fire King of Skiplams – Rufftytufty Rainbows End

3rd Mrs M Baumbach: WEDERDENA’S HARRY BEAU (05/08/16)

Br Mrs A Muelle-Rushbrook;

Pullemtugem Frankton Boy of Wederdena – Wederdena’s Princess Oki

 

 

CLASS 8. SPECIAL BEGINNERS DOG (3 old entries)

1st Mr A G Money: KINSRIDGE CHRISTMAS CRACKA

2nd Mrs M Baumbach: WEDERDENA’S HARRY BEAU

3rd Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

 


 

CLASS 9. NOVICE DOG (4 entries, inc 2 old - 2 absent)

1st Mrs N R Newton: STRATHINVER REDGOLD

2nd Mrs M Baumbach: WEDERDENA’S HARRY BEAU

 

 

CLASS 10. POST GRADUATE DOG (5 entries, inc 1 old)

1st Miss D e Jenkins: KINSRIDGE WITTY BANTER (10/12/16) RDCC &BPD

Br Exh; Kinsridge Quo Vadis – Ch Kinsridge Gung Ho

2nd Mrs S Walshe: BERITAS THE NAME’S BOND (06/09.16) Br Exh

Ch Belleville Seduction – Monalou Bagel at Beritas

3rd Miss K L Hurrion: VILLASSA JACK DANIELS (16/05/16) Br Exh

Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (imp) – Villassa Top Totty

Res Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY

VHC Mrs L & Mr M J Philip: GUESTLINGS LITTLE RED RASCAL (IMP SWE)

(22/02/15) Br Mrs S Björkfäll

Swe Ch Getrilla Buster Keaton – Swe Ch Guestlings It’s Bouquet

 

 

CLASS 11. LIMIT DOG (5 entries, inc 1 old – 1 absent)

1st Mrs J Stevenson: BRICKIN POT OF PICKLE (31.12.15) Br Exh DCC

Ch Watercroft In A Pickle – Brickin Wild Ivy

2nd Mrs D A Britten: KRISMA DARK N’STORMY ) (30/03/15) Br Exh B B&T

Ch Kinsridge Cash Back – Ch Kinsridge Maid In Manhattan for Krisma

3rd Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

Res Mrs E D Darnell: JACQUIDON TOUGH AS A NUT (26/08/11) Br Exh

Ch Kinsridge Top Gun – Little Sniffer

 

CLASS 12. OPEN DOG (5 entries – 3 absent)

1st Mrs N R Newton: CH STRATHIVER SEA THE STARS (29.11.14) Br Exh

Strathinver Smart Enough – Strathinver Reddy To Star

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT CHILLI PEPPER (16.04.15) Br Exh

Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Spice

 

 

CLASS 13 – SPECIAL SENIOR DOG (5 – 6 years) (2 entries)

1st Mr I & Mrs K Sant: NORDALSET LOOK TO THE FUTURE (27/03/12)

Brs Mrs L & Mr M J Philip;

Nordalset Look Out For Me – Nordalset Luv You Madly

2nd Mrs A Smith: JAVIDEL MAY JUST HAVE TOO (17/01/11) Br Exh

Ch Belleville Angello – Stridview Bluebell for Javidel

 

CLASS 14. GOOD CITIZEN DOG SCHEME BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Miss F J Macartney: IVRIG FIRST BIT OF JOY (16/11/15) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Nordalset Little Bit Of Sun for Ivrig

 

 

 

CLASS 15. VETERAN BITCH (7 years and over) 3 entries

1st Miss K L Hurrion: CH VALENTINES CHERRY CRUMBLE (14/02/08) Br Exh

Ch Belleville Premonition – Tyark Treacle

2nd Mrs P Green: WHARFVALLEY DIAMOND DIVA (09/08/09) Br Exh

Brickin Smart Outlook – Wharfvalley Rose Petal

3rd Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE SPODE (11/06/09) Brs Exhs

Brickin Smart Edition – Umbrage Red River

 

 

CLASS 16. SPECIAL VINTAGE BITCH (10 years and over) 1 entry

1st Mrs A Smith: STRIDVIEW BLUEBELL FOR JAVIDEL (25/03/07)

Br Mrs K A Whitehead; Ch Jaeva Hotshot – Wharfvalley Sapphire

 

 

CLASS 17. MINOR PUPPY BITCH (6 entries - 3 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT GOLD DUST 04/02/17) Br Exh RBCC,BPIS

Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Tia

2nd Mr B J Brackner: BRUPERHAT WEDDING CRASHER (05/03/17) Br Exh

Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Shotgun Wedding

3rd Mrs C S Thompson-Morgan: VILLASSA JELLIGELLO (24/03/17)

Br Miss K L Hurrion; Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

Res Miss K L Hurrion: VILLASSA JELLITOTS (24/03/17) Br Exh

Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

VHC Mrs J R Stevenson: BRICKIN JUST FOR FUN (17/04/17) Br Exh

Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Secret Edition

 

 

CLASS 18. PUPPY BITCH (3 entries - 1 absent)

1st Mrs M & Mr K Salminen: NANSTOP BIK BOK (23/01/17)

(ATC AU01817FIN) Br & handler Miss N Salminen;

Fin Ch Porrigito Gimp – Fin Ch Nanstop Bada Bing Bada Boom

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT PINK FIZZ (28/01/17) Br Exh

Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Name Your Tipple

 

 

CLASS 13. JUNIOR BITCH (3 entries - 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP TOTTY (05/09/16) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Some Like It Hot

2nd Miss K L Hurrion: VILLASSA ALL BY DESIGN (19/08/16) Br Exh

Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

 

 

CLASS 20. YEARLING BITCH (3 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT SUZIE’Q (21/05/16) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

2nd Mrs S Walshe: BERITAS BEDEVILLED (05/09/16) Br Exh

Ch Belleville Seduction – Monalou Bagel at Beritas

 

 

CLASS 21. SPECIAL BEGINNERS BITCH (1 entry – absent)

 

 

CLASS 22. NOVICE BITCH (3 entries, 2 absent)

1st Miss L Harpham & Mr P Hulance: DIGGERY HASHTAG SELFIE (15/09/14)

Brs Exhs; Ch Kinsridge Cash Back – Diggery What A Picture

 

 

CLASS 23. POST GRADUATE, BITCH (6 entries incl 2 old – 3 absent)

1st Mrs J A Devereux: VICHEA INDIAN SUMMER (08/09/15) Br Exh

Vichea Storm Trooper – Vichea Easter Lily

2nd Mr D E Saltmarsh: PIPRIDGES HOLLY (11.09.13) Br Exh

Ch Moortop No Choice – Pipridges Hazel

3rd Ms J M Freeman: BUTTONS RAMBLES (15/02/14) Br Mrs W P Small

Nord/Swe Ch Kinsridge Quids In – Myrtle Rambling

 

 

 

CLASS 24. LIMIT BITCH (8 entries inc 1 old)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT POP PICKER (19/01/15) Br Exh

Ch Blakens Pay Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

2nd Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE OVATION (14.08.15) Br Exh

Allright Highland Moon – Belleville Constellation

3rd Mrs E D Darnell: JACQUIDON NO HESITATION (24.09.15) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Cherry On Top

Res Mr B J Brackner: WATERCROFT SHOTGUN WEDDING (19.07.15)

Br Mrs R Gee; Ch Kinsridge Top Gun – Ch Watercroft Wedding Belle

VHC Miss J Lloyd: ORISON MIDNIGHT STROLL (02/09/14) Br Exh

Fontanesi Diamond Geezer at Jaeva – Rainbows End at Bannings

 

 

CLASS 25. OPEN BITCH (5 entries)

1st Miss D Jenkins: CH KINSRIDGE TOP TIP (04.10.13) Br Exh CC & BIS

Ch Kinsridge Top Gun – Am Ch Kinsridge Hot Tip

2nd Mrs D A Britten: CH KRISMA NIP IN THE AIR (17.03.14) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Krisma Nip In the Bud

3rd Mrs R Gee: CH WATERCROFT PICK OF THE POPS (19/01/15) Br Exh

Ch Blakens Pay Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

Res: Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE COOL SUMMER (17/11/15) Br Exh

Ch Blakens Pay Back – Belleville Summer Crunch

VHC Ms L Tandefelt: FIN CH NANSTOP BADA BING BADA BOOK (05/08/14)

(ATC AU01818FIN) Br & handler Miss N Salminen

Ch/Nord/Int Ch Jaeva Made In Gold – Nanstop Barbie

 

 

CLASS 25. SPECIAL SENIOR BITCH (5 – 6 years) (2 entries - 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP TIA (17/03/12) Br Exh

Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Cake

 

 

CLASS 26. PROGENY (4 entries - 3 absent)

1st Miss K L Hurrion & Mrs B Miller:

AM CH MAX-WELL’S UNION JACK AT VILLASSA (IMP USA) (23/11/14)

Brs Exhs; Am Ch Max-Well’s Cool Water – Am Ch Villassa Gold Star

 

* * * * * * * * * * *

 

 

 

JUNIOR HANDLING

 

Judge: MRS NICKY GRAVES (Pipsacre)

 

Class A: 6 – 11 YEARS (1 entry)

1st GUY GIBSON aged 10)

 

Class B: 12 – 16 YEARS (1 entry)

1st ISOBEL WEST (aged 16) Best Junior Handler

 

* * * * * * * * * * *

 

SPECIAL AWARD CLASSES

 

Judge: MRS NICKY GRAVES (Pipsacre)

 

Class C. SPECIAL OPEN DOG (4 entries – 1 absent)

1st Mr J H Nunez: CHEROKEE AT TREEHOUSE (ATC AU1542USA)

2nd Miss G M Simpson: UMBRAGE LONGTON AT MEGALEX

3rd Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

 

 

Class D. SPECIAL OPEN BITCH (2 entries, 1 absent)

1st Ms J M Freeman: BUTTONS RAMBLES

 

* * * * * * * * * * *

 

 

 

Norfolk Terrier Club of Great Britain Spring Show 2017

 

BIS Jaeva Blue Lagoon
JAEVA BLUE LAGOON
BIS, Best Bitch & Best Puppy

 

BRICKIN POT OF PICKLE
BRICKIN POT OF PICKLE
Best Dog & Best Opposite Sex

 

Watercroft Susie 'Q RBIS, BB
WATERCROFT SUZIE'Q
Reserve Best In Show & Reserve Best Bitch

 

 

Wharfvalley Diamond Diva BV
WHARFVALLEY DIAMOND DIVA
Best Veteran

 

Best Junior Handler
Best Junior Handler
ISOBEL WEST

 

The judge with Gail Simpson, secretary and her assistant at the show, Isobel West.
The judge with Gail Simpson, secretary and her assistant at the show, Isobel West.

 

Photographs by Andre Hess MRCVS

 

 

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN

SPRING OPEN SHOW

held on Saturday 22nd April 2017

at

Bugbrooke Sports & Community Centre, Northants, NN7 3RW

 

Judge: MR BOB BLACKLEY (Vaevictis)

 

BEST IN SHOW: JAEVA BLUE LAGOON

BEST DOG & BEST OPP SEX: BRICKIN POT OF PICKLE RESERVE BEST DOG: CHARLIE BLAKE AT MOORTOP BEST BITCH: JAEVA BLUE LAGOON

RES BEST BITCH & RES BIS: WATERCROFT SUZIE’Q

BEST VETERAN: WHARFVALLEY DIAMOND DIVA BEST PUPPY IN SHOW: JAEVA BLUE LAGOON

BEST OPPOSITE SEX PUPPY: BELLEVILLE SALUT

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (4 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE SALUT (08.09.16) Br Exh BPD

Belleville Slipstream – Belleville Silk Ribbon

2nd Mrs J R Stevenson: BRICKIN HEART THROB (03.10.16) Br Exh

Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Heartstring

3rd Miss S C A Meldram: SHERSAL GOLD CHARM (28.09.16) Br Exh

Ch Penmire Wild Bramble at Penmire – Purland Charmer at Shersal

Res Mrs S Walshe: BERITAS THE NAME’S BOND (06.09.16) Br Exh

Ch Belleville Seduction – Monalou Bagel at Beritas

VHC Mrs J Markland: OUTER BANKS BUXTON BOY (04.10.16) Br Exh

Arderry Skyrocket – Langdenfarm Very Saucy B B/T D

 

CLASS 2 – PUPPY DOG (3 entries)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA JACK DANIELS (16.06.16) Br Exh

Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (imp USA) – Villassa Top Totty

2nd Mrs C S Thompson-Morgan BELLEVILLE SLIPKNOT (27.06.16)

Br Exh; Ch Strathinver Sea The Stars – Ch Belleville Silk Slippers

3rd Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE COPACABANA (12.07.16) Br Exhs

Ch Blakens Pay Back – Umbrage The Gloriana

 

CLASS 3 – JUNIOR DOG (3 entries)

1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN POT OF PICKLE (21.12.15) Br Exh BD & BOS

Ch Watercroft In A Pickle – Brickin Wild Ivy

2nd Mrs F Jellings & Mrs H Bakewell: JAEVA LOOK AND LOOK AGAIN AT

NORWELSTON LYNJEL (08.03.16)

Br Mr M Phillips; Ch/ Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Cut To The Chase

3rd Mrs K Woolnough: NORTHWOOL RUSTY AT ROMANCE (16.12.15) Br Exh

Ch/ Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance

 

CLASS 4. YEARLING DOG no entries


CLASS 5 – NOVICE DOG (2 old entries)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA JACK DANIELS

2nd Mrs F Jellings & Mrs H Bakewell: JAEVA LOOK AND LOOK AGAIN AT

NORWELSTON LYNJEL

 

CLASS 6 – UNDERGRADUATE DOG (no entries)

 

CLASS 7. POST GRADUATE DOG 1 entry)

1st Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13)

Br Mrs S J Tomsett;

Belleville Nothing Lost at Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 8. LIMIT DOG (6 incl 1 old entries – 1 absent)

1st Mrs M E Atkinson: CHARLIE BLAKE (17.03.15) Br Mr R Blakey

Blakens Sugar Candy Dips – Sheltrice Blakeys Molly

2nd Miss D. Horne: MARCHDENS MARK MY WORDS (14.09.15) Br Exh

Moortop Marks Delivery – Lady Miss Cheif

3rd Mr I & Mrs K Sant: NORDALSET LOOK TO THE FUTURE (27.03.12)

Brs Mrs L & Mr M Philip;

Nordalset Look Out For Me – Nordalset Luv You Madly

Res Mrs D M Mounfield: ARDERRY SON OF A GUN (16.09.13) Br Exh

Ch/Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Ruby Tuesday

VHC Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

 

CLASS 9. OPEN DOG (1 entry - absent)

 

CLASS 10. VETERAN DOG (2 entries – 1 absent)

1st Mr C D & P S Waters: SOUTHPOINT DANTE’S INFERNO (22.07.08)

Br Mrs S J Inman; Brickin Smart Diamond – Smarti Bean

 

CLASS 11. SPECIAL BEGINNERS DOG (1 entry)

1st Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER

 

CLASS 12. MINOR PUPPY BITCH (8 entries - 1 absent)

1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN SWEET HEART (03.10.16) Br Exh

Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Heartstring

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT POP CORN (07.08.16) Br Exh

Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Pop Picker

3rd Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE OH MY DARLING (02.09.16)

Br Exh; Belleville Roll Call – Belleville Oh My My

Res: Miss K L Hurrion: VILLASSA ALL BY DESIGN (19.08.16) Br Exh

Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

VHC Mrs M E Atkinson: MOORTOP CANDY CHOICE (13.08.16) Br Exh

Ch Blakens The Kandy Man Kan – Moortop Again No Choice

 

CLASS 13. PUPPY BITCH (7 entries, incl 1 old - 2 absent)

1st Mr A Gullick & Mrs K Tate: JAEVA BLUE LAGOON (11,05.16) BIS, BB & BP

Br Mr M P Phillips; Ch/Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Miss Dynamite

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT SUZIE’Q (21.05.16 Br Exh RBIS & RBB

Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

3rd Miss J T Phillips: BLAKENS KISS IT BETTER (18.05.16) Br Exh

Ch Penmire Wild Bramble by Brickin – Blakens Kiss Me Kate

Res Miss K L Hurrion: VILLASSA ALL BY DESIGN

VHC Mrs S McGrath-Cole: HOATHNOR MAGIC FOOTSTEPS (19.08.16)

Br Exh; Ragnolds Beechwood – Hoathnor Magic Moment

 

CLASS 14. JUNIOR BITCH (6 entries - 2 absent)

1st Mrs C S Thompson-Morgan’s BELLEVILLE COOL SUMMER (17.11.15)

Br Exh; Ch Blakens Pay Back – Belleville Summer Crunch

2nd Mrs S Gardener: NORTHWOOL JENNI AND ROMANCE AT DANALAS

(16.12.15) Br Mrs K Woolnough

Ch/Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance

3rd Mrs K Woolnough: NORTHWOOL ROMANCE TO LIBBY (16.12.15) Br Exh

Ch/Int Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance

Res Ms N C Graves: NICNIPS ISA (05.01.16) Br Exh

Ch Jiffy Golden Go to Jaeva (imp Swe) – Nicnips Bubble Gum

 

CLASS 15. YEARLING BITCH (5 entries, incl 1 old – 1 absent)

1st Mrs M E Atkinson: MOORTOP CLEAR CHOICE (20.06.15) Br Exh

Ch Blakens Pay Back – Moortop Again No Choice

2nd Miss K L Hurrion: VILLASSA COUNTRY BELLE (29.03.16) Br Exh

Brickin Countrywide – Ch Villassa Cherry Ripple

3rd Mrs D M Mounfield: ARDERRY WHOOPS A DAISY (17.06.15) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Arderry Shes The One

Res: Ms N C Graves: NICNIPS ISA

 

CLASS 16. NOVICE BITCH (3 entries, incl 2 old)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA COUNTRY BELLE

2nd Miss S C A Meldram: PURLAND CHARMER AT SHERSAL (06.12.12)

Br Mrs P Davy; Brickin Smart Outlook – Purland Sunset

3rd Ms N C Graves: NICNIPS ISA

 

CLASS 17. UNDERGRADUATE BITCH (3 entries, 1 absent)

1st Ms N C Graves: NICNIPS INDULGENCE (05.01.16) Br Exh

Ch Jiffy Golden Go to Jaeva – Nicnips Bubble Gum

2nd Miss F J Macartney: IVRIG FIRST BIT OF JOY (16.11.15) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Nordalset Little Bit of Sun for Ivrig

 

CLASS 18. POST GRADUATE, BITCH (4 entries incl 1 old – 1 absent)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA TOO CHOOSI (04.06.15) Br Exh

Brickin Countrywide - Villassa Cherry Pick’d

2nd Ms N C Graves: NICNIPS INDULGENCE

3rd Mrs V Barker: VILLASSA LOVE HEART (18.10.12) Br Miss K Hurrion

Ch Belleville Burning Passion – Villassa Top Totty

 

CLASS 19. LIMIT BITCH (7 entries - 2 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT POP PICKER (19.01.15) Br Exh

Ch Blakens Pay Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

2nd Mr A Gullick & Mrs K Tate: JAEVA KEEN AS MUSTARD (07.02.16)

Br Mr M P Phillips; Ch Jiffy Golden Go to Jaeva (imp Swe) – Jaeva Rose

3rd Mrs J A Devereux: VICHEA LITTLE GEM (14.10.13) Br Exh

Ch Jaeva Made In Gold – Vichea Easter Lily

Res Mrs E D Darnell: JACQUIDON NO HESITATION (24.09.15) Br Exh

Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Cherry On Top

VHC Mrs S Gardener: PERRISBLU LIBERTY AT DANALAS ShCM (15.05.13)

Br Mr P Davies; Villassa Morrello – Jaeva Toffee Apple

 

CLASS 20. OPEN BITCH (3 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: ALLRIGHT BLACK BESS (Imp Ger) (31.03.14)

Br Dr F Hinsch; Fin Ch Heilurihännän Angel Cake – Allright Black Pepper

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT PICK OF THE POPS (19.01.15) Br Exh Ch Blakens Pay Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

3rd Miss K L Hurrion: VILLASSA CHERRY TART (24.04.15) Br Exh

Brickin Countrywide – Ch Valentines Cherry Crumble

 

CLASS 21. VETERAN BITCH (1 entry)

1st Mrs P Green: WHARFVLLEY DIAMOND DIVA (09.08.09) Br Exh BV

Brickin Smart Outlook – Wharfvalley Rose Petal

 

CLASS 22. SPECIAL BEGINNERS BITCH (1 entry, absent)

 

Class 23. BRACE (4 entries, 2 absent)

1st Mrs R Gee’s Brace

2nd Ms N C Graves’s Brace

 

* * * * * * * * * * *

 

JUNIOR HANDLING

Judge: MR BOB BLACKLEY

 

Class A: 6 – 11 YEARS (no entries)

 

Class B: 12 – 16 YEARS (1 entry)

1st and Best Junior Handler

ISOBEL WEST – age 15

 

* * * * * * * * * * *